neděle 30. září 2012

The Ravenous Brain

Po loňské bombě v podobě knihy Alexandera Rosenberga The Atheist´s Guide to Reality a Pinkerově megašpalku The Better Angels of Our Nature se s vynikajícími, podnětnými tituly tak nějak příjemně roztrhl pytel. 
Jen namátkou: Bruce Hood vydal The Self Illusion, Christof Koch se vytasil se svým spisem 
Consciousness: Confessions of a Romantic Reductionist, Jonathan Haidt přidal svou novinku The Righteous Mind, před pár dny spatřilo světlo světa dílo Jacoba Berkowitze Stardust Revolution, What Plant Knows Daniela Chamovitze se rovněž náramně povedla a na Leiterův chystaný kousek Why Tolerate Religion? se nesmírně těším. Daniel Ariely svým dalším příspěvkem k behaviorální ekonomii The Honest Truth About Dishonesty (na jehož rychle vydaný český překlad nedávno upozornil Ondřej Horák) jen potvrzuje takové malé žně, které aktuálně zažíváme. Když ke všemu přidám What is Life? od Addyho Prosse či úlitbu sám sobě v podobě blížících se Foucaultových přednášek Du gouvernement des vivants (guilty pleasure), nemůžu se zbavit pocitu, že žijeme v báječné době.

Ke všemu jsem před pár dny narazil na zajímavě vypadající knihu The Ravenous Brain od neurovědce Daniela Bora a na webu magazínu Salon jsem zhltnul její krátkou ochutnávku:
At the center of our brains, too, lies the oldest part, mainly involving the brain stem. This is sometimes called the “reptilian brain” because it is the only region we share with our reptilian ancestors. The brain stem is the gateway between the brain and the body—all sensory signals from the body, from the stroke of a lover on our faces to the pinprick of a needle in our arms, passes through the brain stem to the rest of the brain. In turn, all commands from more sophisticated parts of the brain—for instance, for us to tango or kick a football—are shunted through the brain stem, down into the spinal cord, and then through to the rest of our bodies to make our motor commands seamlessly fulfilled. The brain stem also controls other basic functions, such as our breathing and heart rate.
 O letošní nejlepší titul letošního roku se u mě na bojištích knihovnička, Kindle a Mantano Reader strhne pěkná mela. Zatím mírně vede Addy Pross, ale do konce roku je ještě daleko.

Žádné komentáře:

Okomentovat